Цифровізація медицини: що чекає на пацієнтів у 2024 році?

Цифровізація медицини: що чекає на пацієнтів у 2024 році?

В умовах сучасних викликів медична система переживає значну трансформацію, і одним із ключових напрямків розвитку є цифровізація медицини. Особливо важливим цей процес стає для жителів сільської місцевості, де доступ до спеціалізованої медичної допомоги може бути обмеженим через віддаленість медичних закладів або брак фахівців.

У 2024 році МОЗ планує реалізувати 142 проєкти з цифровізації медицини. Зокрема, в Україні з’явиться кабінет пацієнта. Відтак будь-хто зможе укласти декларацію із сімейним лікарем онлайн. Доступ до кабінету буде забезпечуватися через кілька інтерфейсів, у тому числі і через “Дію”. Про це повідомила заступниця міністра охорони здоровʼя Марія Карчевич.

Окрім цього, буде розширено функціонал реабілітаційних втручань, продовжиться впровадження системи верифікації лікарських засобів, триватиме робота над цифровізацією ВЛК та МСЕК.

Планується також впровадити першу частину системи “єКров”, яка створюється для налагодження системи у сфері донорства крові та безпеки, якості крові та її компонентів. Триватиме й розвиток телемедицини. За словами заступниці міністра, нині в Україні реалізується 8 гуманітарних проєктів у сфері телемедицини на суму понад 4 млн доларів.

“Цифровізація медичної системи дозволяє досягти кількох цілей: по-перше, вона дозволяє зменшити бюрократію і навантаження на медичних працівників завдяки роботі електронних сервісів; пацієнти завдяки цифровізації можуть отримувати якісні та доступні послуги; і, нарешті, вона надає інструменти для управління, щоб на основі даних формувати політики і приймати ефективні рішення”, – зазначила Марія Карчевич.

Цифровізація медицини: результати 2023 року

Електронна система охорони здоров’я (ЕСОЗ) – найбільша IT-система України і одна з ключових систем цифрового простору української медицини eHealth, каже чиновниця.

Сьогодні завдяки новим сервісам, що вже впроваджені в ЕСОЗ, можна:

  • виписувати електронні направлення;
  • формувати медичні висновки про народження та тимчасову непрацездатність;
  • придбати рецептурні ліки за електронним рецептом від лікаря;
  • отримувати ліки, а також тест-смужки для глюкометрів за е-рецептом у межах програми реімбурсації тощо.

В електронній системі охорони здоровʼя також став доступним функціонал обліку реабілітаційних втручань. Внесено понад мільйон записів (з використанням МКФ) щодо провадження реабілітації.

Крім сервісів, впроваджених в ЕСОЗ, уже запущено пілот електронної системи управління запасами ліків та медичних виробів “e-Stock”, розвинуто нові модулі системи “MedData”, серед яких – модуль “гуманітарна допомога”, “Вакцинація” та “Облік”.

в Міністерстві охорони здоров'я України відбулася зустріч представників МОЗ на чолі з Міністром охорони здоров’я Віктором Ляшком з делегацією Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), яку очолювала Джулі Кьонен, директорка Місії в Україні.Під час зустрічі присутні обговорили спільні проєкти у сфері охорони здоров'я, які реалізуються завдяки плідній співпраці МОЗ з USAID та перспективні напрямки, які доцільно розвивати у майбутньому. Міністр Віктор Ляшко висловив подяку USAID за підтримку, яку надає USAID Україні вже багато років поспіль, а також посилену допомогу з початком повномасштабної війни. 

“Наша співпраця з USAID триває десятки років, і ми цінуємо підтримку, яку надає уряд та народ Сполучених Штатів Америки. Окремо вдячні за гнучкість у реагуванні на нагальні запити та потреби нашої країни. Завдяки ефективно налагодженій співпраці вдається реалізувати велику кількість успішних проєктів, які направлені як на стратегічний розвиток системи охорони здоров'я України, так і на підвищення її стійкості в умовах постійної необхідності реагувати на виклики війни. Йдеться, зокрема, про продовження процесу реформування медичної системи та формування спроможної мережі медичних закладів по всій Україні, перегляд регуляторної політики у сфері обігу лікарських засобів, здійснення прозорих закупівель, протидію ВІЛ-інфекції та туберкульозу, розвиток системи громадського здоров'я, цифровізацію.”

Цифрові рішення відкривають нові горизонти для медицини, допомагаючи долати географічні бар’єри та забезпечуючи високу якість медичної допомоги для всіх жителів, незалежно від місця проживання. Це не лише покращує доступ до медицини, а й підвищує рівень здоров’я у сільській місцевості, що є важливим кроком до створення рівноправних умов у сфері охорони здоров’я.

  • Перегляди: 64